Antocyjany – kapusta czerwona na odporność

Magdalena Przyłudzka

04/08/2020

Kapusta czerwona to cenne warzywo w naszej diecie. Niestety bardzo rzadko używana,  a szkoda ponieważ wzmacnia naszą odporność . Może to wynika z tego, że jest bardziej wymagająca w obróbce, barwi dłonie, skórki wokół paznokci 🙂 Dzisiaj napiszę kilka słów o tej kapuście, o właściwościach zdrowotnych i zaproponuję kilka sposobów podania.

Pod względem przeciwutleniaczy czerwona kapusta bije na głowę białą – zawiera ich 8 x więcej ( Zdaniem dr Michaela Gregera ) . Jej fioletowy kolor zawdzięczamy antocyjanom – to nie tylko barwnik roślinny, antocyjany to związki zaliczane do polifenoli, bardzo silnych przeciwutleniaczy, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu i mogą blokować rozwój komórek rakowych. W fioletowej kapuście jest aż 36 rodzajów antocyjanów ! Dzięki zawartości sulforafanu działa antynowotworowo oraz sprzyja sercu.

Czerwona kapusta jest doskonałym źródłem białka, błonnika,  witamin: C, K, B1, B2, B6, A i minerałów, jak potas i w mniejszych ilościach żelazo, wapń, magnez , fosfor, miedź cynk.

W 100g czerwonej kapusty mieści się 1116 IU witaminy A (22% dziennego zapotrzebowania), natomiast w takiej samej ilości białej kapusty zaledwie 98 IU (2% d.z.) – jest różnica 🙂

Czerwona kapusta zdecydowanie bogatsza w witaminę C od kapusty białej.

Oczywiście jemy wszystkie warzywa kapustne 🙂 , dzisiaj na chwilkę zatrzymałam się przy czerwonej, naprawdę cieszy oko na talerzu – jedzenie ma znaczenie i to jak kolorystycznie oddziaływuje na nasz zmysł wzrokowy.

 

Jak ją jeść, oprócz dodatku do klusek śląskich i rolady wołowej :)) :

  • wyciskaj z niej sok ( burak + kapusta czerwona + jabłko + seler naciowy )
  • surówka z kapusty szatkowanej KLIK
  • ugotowana na ciepło jako słynna ” modra kapusta ” z jabłkiem i cynamonem
  • można pokroić w grube plastry i upiec ( przepis wkrótce )
  • podać z pieczonymi batatami KLIK
  • łódeczki z cykorii nadziewane guacamole i kapustą czerwoną KLIK

Podziel się, co jeszcze robisz z kapusty czerwonej ?

 

Pozdrawiam,

Magda

 

 

Udostępnij mój wpis 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

Chleb z czarnuszką i pokrzywą

Chleb z czarnuszką i pokrzywą

Gdy po raz pierwszy upiekłam chleb z czarnuszką i pokrzywą, byłam bardzo mile zaskoczona jego smakiem. Ten chleb pozostaje długo świeży, nawet do ostatniej kromki. Dodatek płatków owsianych sprawia że jest bardziej odżywczy.

czytaj dalej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnego przepisu!

Group category 380074

Sprawdź skrzynkę i pobierz tam eBook.